Otkako je početkom 2023. godine tvrtka Open AI učinila javno dostupnim Chat GPT, jezični model koji nudi odgovore na (gotovo) sva vaša pitanja, sve su glasnije rasprave o tome kako će široka upotreba ovakvih alata utjecati na kreativnu industriju. Glazbeni svijet također nije pošteđen promjena koje donose novi, napredni alati. Na tržištu već postoje programi koji uz pomoć umjetne inteligencije stvaraju DJ mixeve u svega nekoliko trenutaka ili prema vašim željama kreiraju potpuno nove virtualne izvođače, generirajući vokale i glazbu. Nas je zanimalo može li umjetna inteligencija kreirati glazbenu playlistu jednake kvalitete kao što su one koje Jukeboxovi glazbeni urednici svakodnevno stvaraju za naše klijente? Otkrijmo zajedno.
Imitirajući naše uobičajene zadatke zamolili smo Chat GPT da kreira kraću playlistu namijenjenu predvorju i recepciji luksuznog hotela s 5 zvjezdica u Istri. Kratka i jasna uputa, sa specifičnim detaljem geografske lokacije hotela rezultirala je sljedećom playlistom:
Na prvi pogled, rezultat je dobar – dapače, komentira naš glazbeni urednik Kristijan Frković Frx, većina ovih izvođača često se nađe na Jukeboxovim recepcijskim playlistama.
Međutim, Chat GPT nije uzeo u obzir nekoliko ključnih detalja koji čine razliku između prosječne glazbene playliste i one koja će odražavati vrijednost brenda kojem je namijenjena. Prije svega, tu je faktor geografskog položaja hotela koji Chat GPT nije uzeo u obzir u dovoljnoj mjeri, kao ni specifičnost glazbenog izražaja koji ovaj alat ne poznaje dovoljno dobro. Osim toga, kako bi playlista bila raznolika i dinamična, mora sadržavati barem 700 do 800 pjesama koje se osvježavaju minimalno jedan put mjesečno.
U Jukeboxmusicu često naglašavamo mediteransku atmosferu kada su u pitanju hoteli na obali, ali i to ovisi o specifičnim zahtjevima menadžmenta, otkriva Frx.
Ponovno smo se okrenuli Chat GPT-ju, ovog puta sa zahtjevom da prethodna playlista dobije mediteranski prizvuk.
Rezultat: iznenađujuće promašeno. Chat GPT iz svoje je baze podataka gotovo nasumično generirao imena domaćih i stranih izvođača koji se vežu uz pojam mediterana, ali svojim stilskim i glazbenim izričajem nipošto ne odgovaraju luksuznom hotelu s 5 zvjezdica smještenom u Istri.
Glazbenu pozadinu važno je uskladiti i s dizajnom interijera hotela, demografskom strukturom gostiju te vrijednostima koje promovira hotelski brend. Ne zaboravimo i na važan faktor doba dana i godine u kojem se playlista emitira, kao i na prosječno vrijeme zadržavanja gostiju u predvorju. Ono što će u konačnici napraviti razliku upravo je detaljna komunikacija s klijentom i dugogodišnje profesionalno iskustvo bavljenja glazbom.
Uzevši sve navedene faktore u obzir, evo kako bi izgledala Jukeboxova playlista za predvorje luksuznog hotela u Istri, s naglaskom na mediteranski zvuk:
Kako će uopće u budućnosti izgledati i zvučati umjetnički sadržaj koji svakodnevno konzumiramo možemo samo pretpostaviti. U nekom softverskom procesu već sada nastaje nova velika stvar koja će barem zaintrigirati, ako ne i oduševiti publiku željnu inovacija.
Chat GPT i brojni slični alati mogu kreirati nebrojeno mnogo glazbenih playlista koje će ovisno o korisničkim uputama uključivati izvođače iz raznih područja. Mogu pogoditi i okvirni glazbeni smjer ali mogu li specificirati zvuk i karakterističnu atmosferu koju želimo postići, pritom razmišljajući široko izvan mainstream okvira? Teško. Glazbeni urednici mogu biti sigurni da će njihovo znanje i stručnost još dugo biti nezamjenjivi.