Glazbeni dokumentarci koje morate pogledati - Jukeboxmusic izbor, vol. 1

Vjerujte nam na riječ – ako volite glazbu, voljet ćete i filmove s našeg popisa. Glazbeni dokumentarci obično kronološki pripovijedaju o karijerama popularnih izvođača i izvođačica, ali stvarajući ovaj popis tražili smo nešto više. Emociju, strast, iskreno življenje za glazbu zabilježeno kamerom i zvučnim zapisima. Donosimo prvi dio popisa glazbenih dokumentaraca po izboru Jukeboxmusica. Uživajte u gledanju, a nakon toga u preslušavanju naše specijalne MusicDox playliste!

Searching for Sugar Man (2012)

Ako još niste upoznali Sixta Rodrigueza, ne znamo što čekate. Životna i glazbena priča ovog samozatajnog, skromnog i jedinstvenog meksičko-američkog glazbenika pretvorena je u jednako impresivan i zanimljiv dokumentarni film Searching For Sugarman. Imat ćete dojam da zapravo pratite detektivsku potragu za nepostojećim čovjekom, jer tako se i činilo.

Naime, Rodriguezova glazba bila je krajem 90-ih iznimno popularna u Južnoj Africi. Njegovi su fanovi krenuli istraživati tko je uopće taj lik čije su pjesme postale svojevrsne južnoafričke himne, ali nikako nisu uspjeli doći do relevantnih podataka. Da vam ne kvarimo doživljaj, reći ćemo samo da Sixto u to vrijeme, u svome domu u Detroitu, nema pojma što mu se sprema i koliko je njegova glazba popularna na drugome kraju svijeta. Pripremite se na iskrenu i dojmljivu priču o rijetko talentiranom glazbeniku nakon koje njegove albume nećete skidati s repeata.

Amy (2015)

Odmah na početku znajte – ovaj film nije lak za gledanje. Ali nije takav bio niti život Amy Winehouse, a gledajući ovaj dokumentarac imat ćete osjećaj da zavirujete u stranice njezina dnevnika, ispisane čistom emocijom. Vještinom redatelja Asifa Kapadia ući ćete duboko u svijet Amy Winehouse koji se pod teretom alkohola, opijata i toksičnih odnosa rušio naočigled milijuna obožavatelja, medija i obitelji. Dodatnu dimenziju intime ovom dokumentarcu daje činjenica da je Amy sama, zapravo, naratorica svoje priče. Riječ je o fragmentima njenih brojnih radijskih i televizijskih intervjua ili pak privatnih snimki, isprekidanih dakako razgovorima s njenim najbližim suradnicima, prijateljima i obitelji.

Ovaj hvaljeni dokumentarac o usponu i padu neponovljive glazbenice, The Guardian je opisao kao ”portret jedne žene koju su talent i karizma učinili metom”. Kapadia u filmu ostavlja otvoren prostor gledatelju da sam procijeni i zaključi što (ili tko) je na kraju presudilo Amy. Kontroverze koje su iznesene u ovom dokumentarcu njezina je obitelj pokušala otkloniti dajući svoju verziju priče u nedavnom filmu ”Reclaiming Amy”.

jeen – yuhs: A Kanye Trilogy (2022)

Kakvo god mišljenje imali o Kanyeu Westu, gledanjem ove dokumentarne serije ono će vam se potvrditi. Da, Kanye je glazbeni, kreativni i poduzetnički genijalac. Da, Kanye je duboko problematičan narcis. Kojemu je ipak uspjelo ostvariti svoje iznimno ambiciozne snove. Kako – otkriva detaljna i intimna kronika stvaranja jednog umjetnika snimana kroz desetljeća u kojima su ga u stopu pratili redatelji i prijatelji Coodie i Chike Ozah.

Sve je tu. Kanyeovi počeci u kojima ga baš nitko nije shvaćao ozbiljno, nastajanje njegova Grammyjem nagrađenog debitantskog albuma The College Dropout, a onda i sumanute epizode podržavanja Donalda Trumpa, kandidature na predsjedničkim izborima 2020., ispada pred publikom, medijima i obitelji. U svakom slučaju, bez obzira na to koliko vam Kanye ide na živce, svakako pogledajte Jeen Yuhs. Možda dobijete odgovore na pitanja poput onoga – u čemu je, zapravo, stvar s Kanyeom Westom?

Defiant Ones (2017)

Četiri epizode o tome kako su Dr. Dre i Jimmy Iovine ispisali povijest glazbe, ali i glazbenog businessa. Doslovno. Počevši od 60-ih i 70-ih u Brooklynu i Comptonu, preko početaka Iovineove karijere uz bok s Johnom Lennonom, Bruceom Springsteenom, Patti Smith i Stevie Nicks, do Drea i N.W.A. te drugih s potpisom Ruthless labela.

Nema koga redatelj Allen Hughes nije doveo pred kameru da otkrije svoj komadić priče o suradnji s dvojicom glazbenika, producenata i poduzetnika, pa tako očekujte behind the scenes dragulje o brojnim trenutcima njihovih karijera. Dre i Iovine govore o svojim uspjesima, ali i porazima, kreativnosti i inspiraciji koja ih je tjerala da pomiču granice. Ukratko – dokumentarna serija o tome kako su Dre i Iovine postavili vlastite standarde glazbene industrije i u tome nesumnjivo uspjeli.

Miss Americana (2020)

Film za sve one koji Taylor Swift ne vole niti su ikada poslušali njezinu pjesmu do kraja. Da, dobro ste pročitali. Ako vas Taylor nikada nije zanimala, ovaj dokumentarac je za vas.

Iako je jasno da je Taylor odobrila svaku minutu dokumetarca (pa ne očekujte njeno suočavanje s pretjerano škakljivim pitanjima ili zadiranje u intimu), film potvrđuje ono o čemu vojska fanova ove kantautorice godinama propovijeda – Taylor Swift iznimno je talentirana, ali podcijenjena glazbenica.

Najiskreniji dijelovi dokumentarca upravo su oni u kojima pratimo proces nastanka Taylorine glazbe, daleko od svjetla reflektora i slike nježne pop zvjezdice koja je prati kroz karijeru. Miss Americana vrijedna je gledanja ako unaprijed prihvatite činjenicu da je dobar dio dokumentarca vješto odrađen PR, ali Taylorina kreativnost i posvećenost glazbi sigurno će vas iznenaditi.

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart (2020)

Kritika je ovaj dokumentarac opisala kao nostalgično putovanje u povijest pop glazbe kojim su The Bee Gees dobili priznanje koje im i pripada. Barry Gibb jedini je još ostao da u ime svoje pokojne braće iz prve ruke svjedoči uspjehu ovog obiteljskog trojca, pa to i čini pod redateljskom palicom Franka Marshalla.

Očekujte u ovom dokumentarcu klasični pregled karijere jednog mega uspješnog banda. Od početaka The Bee Geesa kasnih 60-ih, preko ”slučajnog” otkrića Barryjeva falseta koji će postati zaštitni znak čitave glazbene dekade, do prekretnice u karijeri zahvaljujući soundtracku za film Saturday Night Fever čime su (p)ostali jedan od najpopularnijih simbola disco ere.

Sve je to ispričano i kroz prizmu odnosa trojice Gibb braće. Rivalstvo, svađe, mirenja, golemi uspjesi i nagrade. Na kraju, i Barryjev citat u kojem se ogleda čitav njihov život, a u kojem kaže kako bi mijenjao sve hitove i uspjehe The Bee Geesa samo da su njegova braća, Maurice i Robin, ponovno ovdje.

Montage of Heck: The Home Recordings (2015)

Iako se o Kurtu Cobainu već sve napisalo, reklo i vidjelo, ovaj dokumentarac Bretta Morgena iz 2015. otkriva još ponešto. Možda i previše, pa ćete gledajući snimke nastale u Cobainovu domu imati osjećaj da vam tamo nije mjesto, da su u pitanju intimni trenutci koji su trebali ostati upravo to – intimni, nikad otkriveni javnosti. U nedostatku privatnih snimki koje bi pratile određene dijelove priče, redatelj poseže za animacijama i kadrovima filmskih klasika koji se savršeno uklapaju u narativ Kurtova problematičnog odrastanja.

Vidjet ćete u ovom dokumentarcu baš sve – Kurtovo djetinjstvo i kako je uz glazbu počeo bježati od samoga sebe, Nirvanine koncerte na opskurnim mjestima pred šačicom publike, izdavanje Neverminda, brojne backstage trenutke i njihove razgovore s turneja. A onda u Kurtov život dolazi Courtney Love i film se iz dokumentarca pretvara u voajerski uradak prepun snimaka njihovih intimnih trenutaka, sastavljanja i raspadanja pred kamerom unutar četiri zida. Na kraju, Montage of Heck upravo je to – bolno opipljiva kronologija propasti neprežaljene rock’n’roll zvijezde.

Other Music (2019)

Nije riječ o biografskom filmu već je ovo priča o prodavaonici ploča kao ni jednoj drugoj. Other Music bio je smješten u New Yorku, na Manhattnu, i od 1995. do 2016. godine bio mjesto okupljanja zagriženih zaljubljenika u indie i underground glazbu. Kultni status Other Music zaradio je između ostalog zbog entuzijastične ekipe osnivača koja je ’95. odlučila New Yorku ponuditi ”nešto drugo”, ambiciozno otvarajući shop preko puta tadašnje najveće mainstream prodavaonice ploča. I to im je itekako uspjelo, zahvaljujući strastvenoj posvećenosti svome pozivu da svijetu otkriju kvalitetnu glazbu.

Dokumentarac prati osnivače i zaposlenike Other Musica, ali i njihove vjerne fanove i kupce netom prije zatvaranja shopa koje je odjeknulo glazbenom scenom. Pojavljuju se tu i brojni akteri glazbene (indie) scene čije su se ploče i CD-ovi nalazili u shopu ili su tamo rado zalazili – Michael Gore (Depeche Mode), Matt Berninger (The National), Daniel Kessler (Interpol), Dave Portner (Animal Collective), Brian Chase (Yeah Yeah Yeahs), Tunde Adebimpe (TV On The Radio), Regina Spector…

Kroz čitavih 85 minuta ovog dokumentarca protežu se živopisni detalji iz povijesti Other musica koji čine razliku između istinskih poznavatelja glazbe kojima je najveća nagrada da odaberete i poslušate baš njihovu najdražu ploču, i onih koji samo odrađuju posao kako bi prodali koji primjerak više.

Želite gledati još glazbenih dokumentaraca? Istražite nastavak našeg popisa ovdje

Jukebox Obitelj
2024. INTERNET RADIO d.o.o. © All rights reserved
Uvjeti korištenja