Kako glazba u poslovanju može pomoći i povećati prodaju?

Moć glazbe vidljiva je u brojnim aspektima naših života. Može nas u trenutku oraspoložiti, rastužiti, pokrenuti ili motivirati na akciju. Upravo zato i brojni znanstvenici proučavaju utjecaj glazbe na ljudsko ponašanje pa tako i na prodaju. Ako boje, vizualni dojam, mirisi i dizajn interijera mogu pozitivno utjecati na kupce, zašto to isto ne bi mogla raditi i glazba? Ne samo da bi mogla, ona će to i činiti ako nešto naizgled trivijalno kao što je glazba u poslovnom prostoru shvatite ozbiljno.

Zapravo, vaš je zadatak stvoriti atmosferu koja će kupce i klijente poticati na akciju, a glazba u tome može biti vaš saveznik.

U ovom blogu upoznat ćemo vas s ključnim elementima glazbe na koje trebate obratiti pažnju kako biste što uspješnije odredili kakva pozadinska glazba najbolje odgovara vašem poslovanju.

Tempo

Jedno od prvih i najpoznatijih istraživanja o utjecaju glazbe na ponašanje kupaca objavio je Ronald E. Millman (1982.), a ono je pokazalo da je jedan od ključnih elemenata u prodaji tempo glazbe. U trgovinama u kojima je svirala glazba bržeg tempa, kupci su trošili manje. Jednostavno, kretali su se brže i s polica uzimali samo ono po što su zaista i došli, ne trošeći vrijeme na razgledavanje i razmišljanje treba li im zaista još jedna košulja, par cipela ili pak vrećica slatkiša.

glazba-u-ducanu

Kupci koji su bili izloženi glazbi sporijeg tempa upravo su se tako i kretali u trgovini – duže su razgledavali proizvode i potrošili su više novca. Razlika u potrošnji uistinu je bila značajna, brži kupci trošili su oko 12$, a sporiji čak 17$. U prijevodu, porast je to potrošnje od 40% po kupcu!

Tempo glazbe ima utjecaja i na goste u restoranima, kako je pokazalo Millmanovo istraživanje. Tamo gdje je glazba bila sporija, gosti su duže sjedili u restoranu i potrošili 40% više novca na pića.

Znači li to da sporija glazba u pravilu donosi i veću zaradu?

Ne nužno, mnogi su faktori koje treba uzeti u obzir u ovoj računici. Primjerice, imate li restoran manjeg kapaciteta, željet ćete da se gosti brže izmjenjuju kako biste povećali broj narudžbi. U trgovinama koje posjećuje veći broj ljudi također će cilj biti smanjiti gužvu kako bi se kupci ugodnije osjećali.

Univerzalnog odgovora na pitanje ”što je učinkovitije? Brža ili sporija glazba?” nema, ali dobra je vijest da upravo vi najbolje poznajete svoj prostor i navike gostiju, kupaca ili klijenata. Mi smo ovdje da vam na temelju tih informacija osiguramo pravu glazbenu pozadinu.

Glasnoća

Glasnoća glazbe također je jedan od elemenata koji mogu utjecati na ljudsko ponašanje. Na temelju do sada predstavljenih informacija lako možemo zaključiti da tiša glazba potiče kupnju. Da je to zaista točno dokazuje i teorija kognitivnih resursa, koja kaže da svaki čovjek posjeduje određeni kapacitet za izvršavanje različitih radnji.

glasna-glazba

Zamislite situaciju u kojoj želite pažljivo pročitati deklaraciju na prehrambenom proizvodu, a glazba u trgovini je toliko glasna da ne čujete vlastite misli. Vaš kognitivni kapacitet u tom je slučaju izrazito podijeljen. Nećete se moći koncentrirati na čitanje i na kraju ćete vjerojatno odustati od kupnje jer niste uspjeli doznati informacije s deklaracije koje su vam bile važne. S druge strane, glasna glazba potaknut će kupce da odaberu vizualno jednostavnije proizvode (Klein, Melnyk and Vöckner, 2021).

Prepoznavanje glazbe

Dogodi li vam se ikada da na radiju ulovite svoju najdražu stvar, pa napravite još jedan krug oko kvarta kako biste pjesmu u autu poslušali do kraja?

Zasigurno niste jedini jer glazba koju volimo i dobro poznajemo ima upravo takav učinak – zbog nje se osjećamo bolje i kao da smo ”kod kuće”. Stoga je logično da se isti proces odvija i u poslovnim prostorima.

glazbeni-hitovi

U većini slučajeva, kada kupci čuju poznatu pjesmu, ostat će duže u trgovini. Ipak, ako je riječ o kupnji kompleksnijih proizvoda koja od njih zahtjeva koncentraciju, opet se vraćamo na teoriju kognitivnih resursa. Sadrže li vaše playliste u takvim trgovinama isključivo najveće hitove koje kupci znaju od riječi do riječi, to bi ih moglo ometati u razmišljanju i kupnji pa se kao bolje rješenje predlaže instrumentalna glazba kako se kupci ne bi fokusirali na tekstove pjesama.

Kako postići da glazba radi u korist vašeg poslovanja? Slijedite ova tri savjeta

Usklađivanje tempa i glasnoće pozadinske glazbe s uravnoteženom playlistom u poslovnim prostorima samo je dio onoga što će vašu prodaju i poslovanje učiniti uspješnijim.

  1. Upoznajte svoje kupce, klijente i goste. Istražite njihove navike i ponašanja kako biste znali što žele.

  2. Prilagodite pozadinsku glazbu vašem brendu. Uskladite cjelokupnu atmosferu u svom poslovnom prostoru s porukama koje komunicirate i uključite glazbu kao ključni element prepoznatljivosti vašeg brenda.

  3. Ne ustručavajte se potražiti pomoć profesionalaca pri odabiru prave glazbene pozadine za poslovne prostore. Jukeboxmusic tim ovdje je kako bi vam olakšao taj proces i omogućio da se posvetite drugim aspektima poslovanja dok se mi brinemo o vašoj glazbi.

Javite nam se za savjet i glazbeno rješenje u skladu s vašim brendom.

Jukebox Obitelj
2024. INTERNET RADIO d.o.o. © All rights reserved
Uvjeti korištenja